Kryptomeny - ľahko, pohodlne, rýchlo a bezpečne!
+420 777 439 677
CZ

O kryptoměnách

Čo to je, ako sa dajú získať a akým spôsobom sa s nimi obchoduje?

Bitcoin je kryptomena založená v roku 2009. V počiatkoch bolo používateľov len pár stoviek, dnes sa počítajú na milióny – nemožno to presne určiť, aj keď poznáme presný počet unikátnych adries v sieti, pretože si každý môže vygenerovať adries, koľko len chce. Označuje sa BTC alebo XBT. Funguje na tzv. blockchaine – teda reťazci blokov, v ktorých sú zahrnuté transakcie, a je založený na hashovacej funkcii sha-256.

Používatelia bitcoinu

Koncoví používatelia – to sú tí, ktorí majú nainštalovanú bitcoinovú peňaženku a udržujú si celú databázu na svojom disku. Majú aj funkciu uzlov, čo znamená, že v prípade, že sa im do rúk dostane validná transakcia, zdieľajú ju ďalej s ostatnými. Zdieľajú aj celý blockchain. Ten teraz dosahuje niekoľko desiatok GB, takže niektorí používatelia začali používať peňaženky, kde si sťahujú iba časť blockchainu alebo sa vždy pýtajú tretej strany, ktorá onú databázu stiahnutú má a ktorá im všetko vybavuje – ohlasuje prichádzajúce transakcie, zdieľa odchádzajúce transakcie. Vo svojej peňaženke môžete mať neobmedzený počet adries. Ku každej (public) adrese musíte mať takzvaný privátny kľúč, ktorým sa podpisuje odchádzajúca transakcia, aby bola validná. Peňaženky však všetko urobia za vás a o takéto veci sa nemusíte starať. Ťažiari – tí, ktorí zaisťujú chod blockchainu. Na to používajú ASIC minery (špecializované prístroje určené na ťažbu kryptomien), ktoré sa snažia nájsť blok a zahrnúť doň pre nich najvýhodnejšie transakcie (podľa poplatku). Teoreticky by ťaženie samotné nemuselo byť také náročné, ale bitcoin je naprogramovaný tak, aby boli bloky generované každých 10 minút. Preto sa vždy raz za 2 016 blokov (≈ 2 týždne) prispôsobí náročnosť ťažby tak, aby boli bloky pri konštantnom výkone v nadchádzajúcich 14 dňoch od seba práve priemerne 10 minút. Ťažiari sú odmeňovaní za nájdenie (vyťaženie) bloku nielen novoemitovanými bitcoinmi, ale aj transakčnými poplatkami z transakcií, ktoré boli zahrnuté do bloku. Spočiatku každých 10 minút vznikalo 50 nových BTC, ale každých 210 000 blokov (≈ 4 roky) sa odmena zníži na polovicu. Dnes je teda odmena už len 12,5 BTC. To, ktorý prevádzkovateľ ťažby nájde blok, je v podstate pod taktovkou náhody. Čím väčší výkon (hashrate) máte, tým máte aj väčšiu šancu na nájdenie bloku. Dnes je ťaženie na vlastnú päsť takmer zbytočné. Preto sa ťažiari združujú do tzv. poolov, kde ťažia spoločne, a keď niekto konečne blok vyťaží, odmeny z neho plynúce sú spravodlivo rozdelené medzi všetkých ťažiarov v závislosti od ich výkonu.

Vlastnosti bitcoinu

• Decentralizovanosť

Decentralizovanosť zabezpečuje nemožnosť bitcoin „pozastaviť“ či „vypnúť“. Odpojíte jeden uzol? To nič, hneď tamto je ďalší. bitcoin, rovnako ako napríklad torrenty, funguje peer-to-peer. To znamená, že si dáta sťahujete od ostatných používateľov, ktorí ich už majú k dispozícii. Keď potom odošlete transakciu do sveta, cez uzly vo vašom dosahu sa transakcia dostane k ďalším uzlom a takto sa to vetví, až sa vaša transakcia dostane do celej siete. Cez bitcoin možno veľmi lacno a rýchlo (do pár desiatok minút) odoslať peniaze pokojne aj na druhý koniec sveta. Niektoré banky by si za takúto transakciu vzali aj viac ako 15 % a čakali by ste na ňu prinajmenšom niekoľko dní. Výhodou tohto necentralizovaného systému zaisteného kryptografiou je to, že nikto nemôže zmraziť účty, zabaviť alebo sfalšovať bitcoiny či spôsobovať nadmernú infláciu.

• Transparentnosť

Všetky transakcie sú zaznamenané v blockchainovej sieti. Každý sa môže pozrieť na ľubovoľnú transakciu a nájsť jej príjemcu, odosielateľa, poslanú sumu, zaplatený poplatok, čas i celkovú veľkosť transakcie.

• Anonymita

Na prvý pohľad sa možno zdá, že sa táto vlastnosť vylučuje s predchádzajúcim bodom. No nie je to celkom tak; bitcoin je totiž skôr pseudonymný. To znamená, že síce každý všetko vidí, ale vaša identita sa skrýva pod určitou adresou (napr. 1BitcoinEaterAddressDontSendf59kuE). Týchto adries si navyše, ako už bolo povedané, môžete vygenerovať, koľko potrebujete. Existenciu svojej anonymity ohrozíte napríklad spôsobom nákupu kryptomeny alebo aj „vystúpením do reálneho sveta“, keď napríklad bitcoinmi zaplatíte v kaviarni.

• Deflačná tendencia

V prípade bitcoinu je inflácia už naplánovaná a stanovená. Začalo sa uvoľňovaním 50 BTC každých desať minút, ale každých 210 000 blokov (≈ 4 roky) sa odmena delí na polovicu; to znamená, že dnes sa každých desať minút uvoľňuje už iba 12,5 BTC. Celkovo by bitcoinová sieť mala dosiahnuť okolo 21 miliónov BTC, pričom dnes je v obehu už okolo 17 miliónov BTC.

• Deliteľnosť

V súčasnosti je bitcoin deliteľný na 8 desatinných miest (stomilióntiny), čo zatiaľ naozaj stačí. Najpoužívanejšími jednotkami sú: satoshi (10-8 BTC), μBTC (tiež „bits“, microbitcoin, 10-6 BTC), mBTC (milibit[coin], 10-3 BTC). Ak by niekedy v budúcnosti 8 desatinných miest nestačilo, je možné ich ešte niekoľko pridať.

• Škálovateľnosť

Nevýhodou bitcoinu je, že dokáže spracovať iba 1 MB transakcií v 1 bloku (to sú asi 3 – 4 transakcie za sekundu). Naproti tomu napr. VISA v súčasnosti bez problémov spracováva tisíce transakcií za sekundu. Dnes má bitcoin celkom značné problémy a novopribúdajúce transakcie nestíha pojať. Preto výška poplatkov dosť vzrástla. Tento problém by sa mal riešiť tzv. Lightning Networkom, ktorý by mohol byť sprístupnený už v roku 2018.

• Volatilita

Vysoké výkyvy cien postihli asi každú novú technológiu, ktorá sa dostala na trh. Ani bitcoin nie je výnimkou a pohyby o desiatky percent iba za týždeň nie sú nezvyčajné – a to, samozrejme, nahor aj nadol.

História

Ako bitcoin na svet prišiel

Vytvoriť menu nezávislú od akejkoľvek inštitúcie, ktorá by ju mohla ovplyvňovať, bolo snom mnohých skúsených programátorov. Roky sa neúspešne pokúšali navrhnúť systém, v ktorom by nebolo možné minúť jedny peniaze dvakrát. Až v roku 2008 predstavil Satoshi Nakamoto koncept, ako tento problém vyriešiť – usporiadať transakcie do blokov. Keďže každý nový blok odkazuje na ten predchádzajúci, nie je možné transakciu, ktorá bola úspešne ťažiarom zaradená do bloku, poslať znova. V januári 2009 bola sieť bitcoinu v tichosti spustená a postupne sa pridávalo stále viac a viac používateľov a s tým aj vývojárov.

Záhada Satoshiho

Zhruba v polovici roka 2010 Satoshi Nakamoto opustil developerský tím, odovzdal domény Gavinovi Andresenovi a odišiel „do dôchodku“. Záhada je v tom, že nikto doteraz nevie, kto sa za týmto menom skrýval. Špekuluje sa o množstve mien, ale zakladateľ bitcoinu pravdepodobne nikdy odhalený nebude. Kedysi napísal, že má japonské korene a má 37 rokov. Podľa jeho článkov sa dá vydedukovať, že pravdepodobne býval v Severnej Amerike. Nasvedčuje tomu čas, v ktorom približne písal (pokiaľ teda nemal vo zvyku spať cez deň a pracovať cez noc), a aj jeho vynikajúca angličtina. V decembri 2015 sa Austrálčan Craig Wright vyhlásil za Satoshiho, čo však bolo čoskoro popreté, pretože nebol schopný preukázať vlastníctvo privátneho kľúča k adrese, ktorý mohol vlastniť iba Nakamoto (adresa z „Genesis bloku“). Rovnako ako jeho identita nie je známy ani počet bitcoinov, ktoré vlastní. Jedni hovoria o miliónebitcoinov, druhí o pár desiatkach tisíc. Isté je len to, že sa mu podarilo vytvoriť niečo, čo by pred niekoľkými desiatkami rokov bolo považované za sci-fi; prvú slobodnú menu, o ktorej smerovaní rozhodujú jej používatelia, nie centralizované banky. Satoshiho identita však nie je taká dôležitá; hlavné je to, že ním vytvorená sieť od roku 2009 stále funguje a nikdy sa nestalo, že by napríklad niekto emitoval viac bitcoinov, než by mal, alebo že by odoslal bitcoiny bez podpisu privátnym kľúčom. V tomto je tento blockchain spoľahlivý – nehľadiac na to, či bol Satoshi Nakamoto Aziat, mulat, agent CIA alebo skupina viacerých ľudí.

Odporučenie

• Zabezpečenie

Ak máte v pláne investovať do bitcoinu vyššiu sumu, odporúčame vám zaobstarať si špeciálny prístroj (najmä český TREZOR), ktorý vám vaše bitcoiny, respektíve privátne kľúče, zabezpečí proti krádeži. Pri správnej manipulácii je potom nemožné byť niekým okradnutý. Nikto nemôže preposlať bitcoiny na inú adresu bez podpísania privátnym kľúčom. Ak vaše bitcoiny niekto ukradne a prepošle ich na inú adresu, nemáte prakticky žiadnu šancu dostať svoje peniaze späť. Preto iné ako hardvérové peňaženky používajte len pre nižšie sumy, prípadne na obmedzenýčas.

• Koľko investovať?

Toto sa dá odporučiť na akúkoľvek investíciu; investujte len toľko, koľko nepotrebujete a ste ochotní stratiť. Vysoký potenciál zisku so sebou pochopiteľne nesie aj riziko veľkej straty, preto naozaj neodporúčame investovať svoje celoživotné úspory.

• Scam projekty

Nenechajte sa nachytať stránkami, kde za vašu investíciu v bitcoinoch ponúkajú zázračný zisk niekoľkých % denne. Takýto profit nie je reálny a vážne neexistujú peniaze zadarmo. Tieto projekty väčšinou vyplácajú prvých pár dní a potom utečú so zvyškom vašich peňazí. A ako ste sa už možno dočítali, bitcoiny prakticky v žiadnom prípade nedostanete späť, ak by nebol onen zlodej štedrý.

Litecoin je kryptomena založená v októbri 2011. Funguje na technológii blockchain a je založená na hashovacej funkcii scrypt, čo bolo dlho výhodou, pretože tento algoritmus nebol „prelomený“ a nebol použitý v ASIC zariadeniach, a tak sa dalo s profitom ťažiť aj na klasických počítačoch. Avšak to je už dnes minulosťou. Jeho značka je LTC (Ł). Ako už jeho názov napovedá, litecoin má byť odľahčenou verziou bitcoinu. Keďže tiež funguje na blockchaine a litecoin je vlastne len pozmenená kópia bitcoinu, jeho užívatelia sú tiež ťažiari a koncoví užívatelia.

Ťaženie

V začiatkoch tejto meny boli ťažiari odmeňovaní za vyťaženie bloku 50 litecoinmi, no každé 4 roky (každých 840 000 blokov) sa odmena delí na polovicu. Každý blok je generovaný priemerne štyrikrát rýchlejšie ako v prípade bitcoinu, teda každé 2,5 minúty. Litecoinová transakcia je teda potvrdená oveľa rýchlejšie ako tá bitcoinová. Litecoinová sieť v súčasnosti navyše nie je preťažená (na rozdiel od tej bitcoinovej), a tak nemusíte platiť príliš vysoké transakčné poplatky. Počet litecoinov by mal dosiahnuť necelých 84 miliónov, už teraz je však v obehu necelých 60 miliónov.

Vlastnosti litecoinu

• Decentralizovanosť

Výhodou tohto necentralizovaného systému zaisteného kryptografiou je to, že nikto nemôže zmraziť účty, zabaviť alebo sfalšovať litecoin či spôsobovať nadmernú infláciu.

• Transparentnosť

Všetky transakcie sú zaznamenané v blockchainovej sieti. Každý sa môže pozrieť na ľubovoľnú transakciu a nájsť jej príjemcu, odosielateľa, poslanú sumu, zaplatený poplatok, čas i celkovú veľkosť transakcie.

• Anonymita (niekedy tiež označovaná ako pseudonymita)

Vaša identita sa skrýva pod určitou adresou (napr. LSeGGvDxdubyBTc6YMfW7dPxxiKWNsHA5c). Týchto adries si navyše môžete vygenerovať, koľko len potrebujete. Existenciu svojej anonymity ohrozíte napríklad spôsobom nákupu kryptomeny alebo aj „vystúpením do reálneho sveta“, keď napríklad litecoinmi zaplatíte v kaviarni.

• Deflačná tendencia

V prípade litecoinu je inflácia už naplánovaná a stanovená. Začalo sa uvoľňovaním 50 LTC, ale každých 840 000 blokov (≈ 4 roky) sa odmena delí na polovicu; to znamená, že dnes sa každej 2,5 minúty uvoľňuje už iba 25 LTC.

• Deliteľnosť

V súčasnosti je litecoin deliteľný na 8 desatinných miest (sto milióntiny), čo zatiaľ naozaj stačí. Najpoužívanejšími jednotkami sú: litoshi (10-8 LTC), μLTC (tiež „photons“, 10-6 LTC), mLTC (lites, 10-3 LTC). Ak by niekedy v budúcnosti 8 desatinných miest nestačilo, je možné ich ešte niekoľko pridať.

• Škálovateľnosť

1 blok v litecoinovej sieti môže mať veľkosť až 1 MB (asi 12 – 15 transakcií za sekundu). Keďže sú však bloky generované 4× rýchlejšie, litecoinová sieť môže spracovať 4× viac transakcií ako tá bitcoinová. V súčasnosti žiadne problémy sozahltením blockchainu nie sú.

• Volatilita

Litecoin, rovnako ako bitcoin, je veľmi volatilný a pohyby o desiatky percent len za jeden týždeň nie sú nezvyčajné – a to, samozrejme,nahor, ako aj nadol.

História litecoinu

Zakladateľ Charlie Lee spustil litecoin 13. októbra 2011 ako vylepšenú kópiu bitcoinu, ktorej hlavnou prednosťou je rýchlejšie generovanie blokov a odlišná hashovacia funkcia – scrypt. Už v novembri 2013 dosiahla jeho trhová kapitalizácia jednu miliardu dolárov. V máji 2017 bol do litecoinu implementovaný SegWit a tiež bola uskutočnená prvá transakcia s použitím Lightning Networku. Litecoin je druhou najrozšírenejšou kryptomenou, ktorou sa dá v reálnom svete platiť.

BitcoinCash je ďalšia z digitálnych mien, ktorá funguje vďaka kryptografii a blockchainu, ktorý je zabezpečený systémom Proof-of-work. Označuje sa BCH. Je veľmi podobný najznámejšejkryptomenebitcoin, pretože vznikol tzv. hardforkom, keď sa sieť pre nezhody rozdelila na dva nové reťazce, ktoré nie sú navzájom kompatibilné.

Špecifikáciameny BitcoinCash

Táto kryptomena salíši od bitcoinuiba minimálne. V mnohých ohľadoch sú si veľmi podobné; nezhody, ktoré pred rozvetvením na rôznych fórach panovali, sa týkali iba niektorých technických záležitostí.

Používatelia

Nájdeme tu takzvanýchťažiarov, ktorí vďaka svojim špecializovaným prístrojom (ASICminerom) zabezpečujú sieť. Samotný proces ťaženia nie je nič iné než obyčajné hľadanie núl. Ťažiar najprv usporiada validné, v inom bloku nezahrnuté transakcie do vlastného bloku a na jeho koniec pridá pár znakov. Potom tento blok preženiehashom sha-256, vďaka čomu dostane dlhé náhodné číslo, ktoré ak je príliš vysoké, ťažobný prístroj dá na koniec bloku iné znaky a celý proces opakuje. Tie najvýkonnejšie zariadenia zvládajú vyše 10 biliónov (1012) takýchto výpočtov za sekundu. Celý blok je prijatýv sieti iba vtedy, ak sú všetky transakcie v ňom validné a výsledný hash je menší než určité číslo (má na začiatku veľa núl), ktoré sa odvíjapodľa náročnosti ťažby. Čím vyššia náročnosť, tým nižšie číslo musia ťažiari nájsť. Ak teda niekto vyťažil blok, môžeme si byť úplne istí, že do procesu vložil dosť výpočtovej sily a elektriny. Preto používatelia vždy veria najdlhšiemu reťazcu validných blokov, pretože si môžu celkom spoľahlivo odvodiť, že za ním stojí najviac vykonanej práce – a tým i majorita ťažiarov.

Ďalej tu nájdeme koncových používateľov, ktorí majú nainštalovanú peňaženku a BitcoinCash využívajú predovšetkým ako platobný systém. Môžuudržiavať celý blockchain na svojom disku alebo využívať služby tretích strán, ktoré majú stiahnutú celú databázu a zaisťujú používateľom tie najzákladnejšie funkcie – ohlasujú prichádzajúce a informujú o odchádzajúcich transakciách.

Vlastnosti meny BitcoinCash

• Decentralizácia

Sieť meny BitcoinCash je peer-to-peer – transakcie sa vetvia postupnecez jednotlivé uzly do celej siete; je tak možné uskutočniť platbu na druhý koniec sveta a príjemca ju zaregistruje v priebehu niekoľkých sekúnd. Rovnako ako v prípadebitcoinu nie je možné nikomu zmraziť účty, zabavovať, falšovať či nadmerne emitovať nové tokenyBCH.

• Pseudonymita

V sieti saukrývate pod určitými pseudonymami (verejné adresy/kľúče, napríklad bitcoincash:qp3wjpa3tjlj042z2wv7hahsldgwhwy0rq9sywjpyy), ktoré sa skladajú z kombinácie čísel a písmen. Tieto pseudonymy matematicky vychádzajú z vašich privátnych kľúčov, ktoré potrebujete na to, abyste mohli odosielať transakcie. Týchto verejných adries si môžete vygenerovať toľko, koľko len budete potrebovať. Je však dôležité pamätať na fakt, že všetky informácie o transakcii vrátane posielanej sumy, poplatku, odosielateľa i príjemcusúúplne transparentné. Vaša identita môže byť odhalená v prípade, že BCH zaplatíte v reálnom svete. Preto je dobré občas vygenerovať novú adresu, aby nemohol niekto dlhodobo sledovať pohyby na vašom účte.

• Deflačná tendencia

Emitovanie nových jednotiek meny je úplnerovnaké ako pri bitcoine. Dnes sa uvoľňuje 12,5 BCH každých 10 minút, pričom každé 4 roky sa odmena delí. Celkovo sieť dosiahne necelých 21 miliónovBCH, dnes je v obehu už vyše 17 miliónovBCH.

• Deliteľnosť

BitcoinCash je deliteľný na 8 desatinných miest, čo používateľom úplne stačí. Ak by však hodnota vystúpila do extrémnych výšin, je tu možnosť konsenzuálnesa dohodnúť na rozšírení tejto deliteľnosti.

• Škálovateľnosť

BitcoinCash umožňuje ťažiaromzahrnúť do jedného bloku až 32 MB (to zodpovedá asi 100 transakciám za sekundu), čo však môže uvaliť veľkú záťaž na menších ťažiarov, ktorí by mohli mať sospracovávaním transakcií a ukladaním histórie blockchainu problémy. I napriek možnosti zahrnutia veľkého počtu transakcií do bloku nie je táto kryptomenatak veľmi využívaná, aby sa (so svojím počtom transakcií) mohla porovnávať s bitcoinom. Novývojári hovoria o možnosti ďalšieho rozširovania.

• Volatilita

Samozrejme, i hodnota BCH je vzhľadom na klasické investície vysokovolatilná. Pohyby o desiatky percent za týždeň nie sú neobvyklé – a to tak nahor, ako aj nadol. Ak porovnáme BCH s bitcoinom, je evidentné, že primene BitcoinCash je kvôli menšej trhovej kapitalizácii oveľa väčší potenciál na cenové výkyvy.

História

Všetko sa začalo v polovici roka 2017, keď popularita bitcoinu vzrástla až tak, že celá sieť kvôli obmedzeniu veľkosti bloku nebola schopná pojať dostatočné množstvo transakcií, ktoré by uspokojilo zvýšený počet používateľov. Poplatky vzrástli do takej miery, že ste mohli pri kúpe kávy utratiť viac za propagáciuvašej transakcie než za samotnú kávu. Nie je tedačomu sa čudovať, že sa problematika vysokých poplatkov stala veľmi horúcou témou, ktorá rezonovala na všetkých možných bitcoinových fórach, a hľadali sa rôzneriešenia. Niektorí používatelia na čele s RogeromVerom chceli len zvýšiť limit veľkosti bloku na 8 MB. Toto riešenie však prijala iba menšia časť siete, a to vyústilo do tzv. HardFork, teda do procesu, keď sa pravidlá v blockchaine modifikujú až tak, že už nie sú kompatibilné s pôvodnou sieťou, a preto sa – v prípade nedosiahnutia absolútneho konsenzu – rozvetvia na dve samostatné siete. Touto udalosťou, ktorá prebehla 1. augusta 2017, vznikol BitcoinCash; všetky transakcie pred týmto dátumom majúBTC a BCH spoločné, a tak sa držitelia bitcoinu stali bezprostredne po rozvetvení aj držiteľmi meny BitcoinCash. Väčšina používateľov si však myslela, že najlepším riešením je tzv. SegregatedWitness, teda modifikáciablockchainu, ktorá umožňuje oddeliť podpis transakcie do samostatnej časti mimo blockchainu. Na konci augusta bol SegWit prijatý absolútnou zhodou bitcoinovýchťažiarov, čo zmenšilo veľkosť transakcií a umožnilo existenciuLightningNetworku– to už sa však meny BitcoinCash netýka, tá sa od rozvetvenia vyvíja samostatne. V polovici roka 2018 bol limit bloku dokonca zvýšený na 32 MB. I napriek počiatočnej skepse saBCH teší istej popularite, a to predovšetkým zo strany čínskych ťažiarov.

Odporúčania

BitcoinCash je podporovaný mnohými hardvérovými peňaženkami, ktorých zaobstaranie je pri vyšších investíciách nutnosťou. Odporúčame vám predovšetkým český TREZOR, ktorý vám zabezpečí vaše kryptomenya pri správnej manipulácii je potom nemožné byť okradnutý.

Čo sa týka výšky investície, môžeme len povedať, že vysoký potenciál zisku nesie so sebou, pochopiteľne, aj veľké riziko straty. Pre nováčikov odporúčame začať skôr s bitcoinom, ktorý je o dosť stabilnejšou digitálnou menou. BitcoinCash je vhodný ako suplement, nie ako bezriziková investícia, na ktorú byste sa mali spoliehať.

Pripojte sa k našim spokojným zákazníkom Posledné realizované obchody
Vykup
0,0900 BTC 18.10.21
Vykup
0,1044 BTC 18.10.21
Predaj
0,9758 ETH 18.10.21
Vykup
0,0023 BTC 17.10.21
CHCEM TIEŽ INVESTOVAŤALEBO PREDAŤ

Zaujala vás naša ponuka a radi by ste investovali do kryptomien alebo už kryptomeny vlastníte a rozhodli ste sa ich predať a získať tak finančné prostriedky? Neváhajte nás kontaktovať na nižšie uvedených kontaktoch alebo využite formuláre vyššie.